Solary, instalacje solarne, kolektory słoneczne - Wrocław - Helio Technika

Audio Biel

Kolektory słoneczne - Solary

W związku ciągłym rozwojem przemysłu i naszym konsumpcyjnym trybem życia zapotrzebowanie w energię stale wzrasta, a wraz z tym zanieczyszczenie środowiska, które wynika z korzystania z nieodnawialnych źródeł. Jedną z alternatyw, jaką dają nam najnowsze technologie, jest możliwość uzyskania darmowej, czystej energii słonecznej przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych.

 
Instalacje solarne (solary) stosuje się głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wody w basenach, a także wspomagania instalacji centralnego ogrzewania pomieszczeń.

1. Kolektory słoneczne - zasada działania

Światło wpada do kolektora poprzez szybę hartowaną o dużej przepuszczalności świetlnej i nagrzewa absorber. Absorber jest wykonany z miedzi bądź aluminium i jest pomalowany specjalną farbą, której celem jest pochłanianie jak największej ilości promieniowania słonecznego. Absorber przekazuje ciepło do przewodów miedzianych bądź aluminiowych, w których przepływa glikol. Płyn  odbiera ciepło z przewodów i oddaje je c.w.u, która znajduje się w zasobniku. Wychłodzony glikol jest przepompowywany z powrotem do kolektora. W celu zmniejszenia strat cieplnych kolektor jest izolowany cieplnie poprzez specjalne wełny mineralne. Całość jest umieszczona w obudowie aluminiowej.

2. Budowa kolektora płaskiego

Wyróżnia się dwa typy kolektorów płaskich:
 

  • z systemem rur miedzianych w układzie meandrycznym
  • z systemem rur miedzianych w układzie harfowym

Kolektory słoneczne 1

Schemat kolektora płaskiego (źródło:wikipedia)

3. Miejsce instalacji

kolektory słoneczne

Wydajność i sprawność kolektora słonecznego uzależniona jest od kąta ustawienia urządzenia oraz miejsca montażu. Instalacja solarna powinna być skierowana na południe , zamontowana pod kątem około 40º  i usytuowana w miejscu nie zacienionym przez drzewa lub inne zabudowania. Najczęstszym miejscem montażu kolektorów słonecznych jest dach, ale mogą być także zamocowane do elewacji budynku, czy też wolnostojące.

4.    Przykładowa instalacja solarna

Kolektory słoneczne 3

Źródło: budujemydom.pl Powrót do strony głównej 

 

Domek solary

Korzystanie z witryny oznacza zgode na wykorzystywanie plików cokie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki.

Więcej informacji na ten temat można znależć Tutaj.