Systemy fotowoltaiczne - Wrocław - Helio Technika

Audio Biel

SYSTEMY FOTOWOLTAICZNE

Fotowoltaika to odpowiedź na stale rosnące ceny energii elektrycznej, wytwarzanej przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Jest to technika, która wykorzystując światło słoneczne przetwarzając je w energię elektryczną.  Systemy fotowoltaiczne zyskują sobie coraz większą rzesze zwolenników ze względów ekonomicznych, ekologicznych jak i dostępność źródła.

1. Systemy fotowoltaiczne - jak to działa?

systemy fotowoltaiczneOgniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z półprzewodników, które tworzą złącze typu p-n. Padające na ogniwo fotony posiadają większą energię niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika i powodują powstawanie par dziura-elektron. Pole elektryczne powstające wewnątrz półprzewodnika pozwala na przepływ nośników pomiędzy złączem p i n – elektrony trafiają w obszar typu n, a dziury w obszar typu p. Rozdzielenie nośników wpływa na powstanie na zewnątrz napięcia elektrycznego, które zostaje wykorzystane jako źródło energii elektrycznej.


Pojedyncze ogniwo wytwarza zbyt mało energii, dlatego łączy się je w moduły  połączeniami szeregowo-równoległymi – przykładowo po 60 ogniw.  Tak wykonany panel jest w stanie zapewnić moc rzędu 170-250Wp, w zależności od technologii wykonania. Osiągana moc jest zależna od nasłonecznienia, które jest kluczowym czynnikiem, a średnia  jego wartość  w Polsce przyjmuje się na poziomie 1000 kWh/m2. Panele podczas instalacji łączy się w baterie tworząc systemy solarne, a ich ilość uwarunkowana jest tylko i wyłącznie potrzebami klienta.

2. Podział paneli fotowoltaicznych

Można wyróżnić trzy podstawowe typy paneli w zależności od technologii w jakiej zostały wykonane – krzemowe monokrystaliczne, krzemowe polikrystaliczne i krzemowe amorficzne.

systemy fotowoltaiczne
  

Najczęściej spotykane są dwa pierwsze typy w instalacjach.

 

3. Instalacje – typy i komponenty instalacyjne


Instalacje zasadniczo można podzielić na dwa typy – on grid i off grid. Pierwszy typ on grid charakteryzuje się bezpośrednim podłączeniem do sieci energetycznej i odsprzedawaniu nadwyżek wytworzonej energii. Natomiast typ off grid charakteryzuje się zastosowaniem akumulatorów w celu gromadzenia wytworzonej energii elektrycznej. Nie należy jednak zapominać, że ten typ instalacji jest również podłączony do sieci energetycznej, czego celem jest ewentualne zabezpieczenie przy braku energii zmagazynowanej w akumulatorach.

systemy fotowoltaiczne

Instalacja on grid:

  1. Panele fotowoltaiczne.
  2. Przetwornica.
  3. Licznik energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny.
  4. Licznik energii dostarczanej z sieci do obiektu.

 

Powrót do strony głównej 

 

Bateria

Korzystanie z witryny oznacza zgode na wykorzystywanie plików cokie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki.

Więcej informacji na ten temat można znależć Tutaj.